MEMBERS

PRINT

By City or Province

Home > MEMBERS > Members > By City or Province

PROPORTIONAL REPRESENTATION

Sat, Sep 26, '20

Party Name Committee
Basic Income Party YONG HYEIN Strategy and Finance Committee
Democratic Party of Korea CHOI HYEYOUNG Health and Welfare Committee, Gender Equality and Family Committee
Democratic Party of Korea JEON YONGGI Culture, Sports, and Tourism Committee
Democratic Party of Korea JUNG PILMO Science, ICT, Broadcasting, and Communications Committee
Democratic Party of Korea KIM BYUNGJOO National Defense Committee
Democratic Party of Korea KIM KYUNGMAN Trade, Industry, Energy, SMEs, and Startups Committee
Democratic Party of Korea KWON INSOOK Gender Equality and Family Committee, Education Committee
Democratic Party of Korea LEE DONGJU Trade, Industry, Energy, SMEs, and Startups Committee
Democratic Party of Korea LEE SOOJIN Environment and Labor Committee, Gender Equality and Family Committee
Democratic Party of Korea SHIN HYUNYOUNG Health and Welfare Committee
Democratic Party of Korea YANG KYUNGSOOK Gender Equality and Family Committee, Strategy and Finance Committee, Special Committee on Confirmation Hearing on the Nomination of National Election Commission Member
Democratic Party of Korea YANG YIWONYOUNG Environment and Labor Committee, Special Committee on Budget & Accounts
Democratic Party of Korea YOO JUNGJU Gender Equality and Family Committee, Culture, Sports, and Tourism Committee
Democratic Party of Korea YOUN MEEHYANG Environment and Labor Committee
Independent KIM HONGGUL Foreign Affairs and Unification Committee
Independent YANG JUNGSUK Science, ICT, Broadcasting, and Communications Committee
Justice Party BAE JINGYO National Policy Committee
Justice Party JANG HYEYOUNG Strategy and Finance Committee
Justice Party KANG EUNMI House Steering Committee, Environment and Labor Committee
Justice Party LEE EUNJU Special Committee on Budget & Accounts, Public Administration and Security Committee
Justice Party RYU HOJEONG Special Committee on Ethics, Trade, Industry, Energy, SMEs, and Startups Committee
Openminjoo Party CHOE KANGWOOK Land, Infrastructure, and Transport Committee, Special Committee on Confirmation Hearing on the Nomination of National Election Commission Member
Openminjoo Party KANG MINJUNG Education Committee
Openminjoo Party KIM JINAI House Steering Committee, Legislation and Judiciary Committee
People Power Party CHO SUJIN House Steering Committee, Legislation and Judiciary Committee
People Power Party CHO TAEYONG Intelligence Committee, Foreign Affairs and Unification Committee
People Power Party CHOI SEUNGJAE Trade, Industry, Energy, SMEs, and Startups Committee
People Power Party CHUNG KYUNGHEE Education Committee
People Power Party CHUNG WOONCHUN Special Committee on Budget & Accounts, Agriculture, Food, Rural Affairs, Oceans, and Fisheries Committee
People Power Party HAN MOOKYUNG Trade, Industry, Energy, SMEs, and Startups Committee
People Power Party HER EUNA Science, ICT, Broadcasting, and Communications Committee
People Power Party JI SEONGHO Foreign Affairs and Unification Committee
People Power Party JO MYUNGHEE Science, ICT, Broadcasting, and Communications Committee
People Power Party JUN JOOHYAE Legislation and Judiciary Committee, Gender Equality and Family Committee, Special Committee on Confirmation Hearing on the Nomination of National Election Commission Member
People Power Party KIM YEAJI Culture, Sports, and Tourism Committee
People Power Party LEE JONGSEONG Health and Welfare Committee
People Power Party LEE YONG Culture, Sports, and Tourism Committee
People Power Party LEE YOUNG National Policy Committee
People Power Party PARK DAESOO Environment and Labor Committee
People Power Party SHIN WONSIK House Steering Committee, National Defense Committee
People Power Party SUH JUNGSOOK Health and Welfare Committee, Gender Equality and Family Committee
People Power Party YUN CHANGHYUN National Policy Committee
People Power Party YUN JUKEYNG National Defense Committee, Special Committee on Budget & Accounts
People's Party CHOI YOUNSUK Health and Welfare Committee, Gender Equality and Family Committee
People's Party KWON EUNHEE National Policy Committee
People's Party LEE TAEKYU Special Committee on Ethics, Foreign Affairs and Unification Committee
Transition Korea CHO JUNGHUN Trade, Industry, Energy, SMEs, and Startups Committee
Top